Otwarcie wystawy archeologicznej „Szczekarzew na pograniczu legend”
Dyrektor Muzeum Regionalnego
w Krasnymstawie
wystawę archeologiczną
na 800-lecie
pierwszej wzmianki
o Szczekarzewie
Szczekarzew
na pograniczu legend
17 czerwca 2021 r. o godz. 11.00
w budynku muzeum
Krasnystaw, ul. Piłsudskiego 5a
Wróćmy jednak do pierwszych wzmianek odnoszących do Szczekarzewa. Chociaż nie pada tam określenie „gród”, to informacje w nich zamieszczone sugestywnie przemawiają za centralnym i obronnym charakterem osady. W wieku XIII Szczekarzew miał być stolicą staroruskiej jednostki terytorialnej, określanej jako wołość. Później zaś już w państwie polskim oparto się na tym starym trzonie terytorialnym tworząc „starostwo” i następnie „powiat”. Tak więc nasze dzisiejsze struktury terytorialne mają bardzo starą tradycję.
Kończąc nasze wprowadzenie do wystawy należy koniecznie też napisać o źródle w którym znalazły się pierwsze wzmianki o Szczekarzewie: jest nim dzieło odnosząca się do XIII wieku nazywane Kroniką halicko-wołyńską lub Kroniką Romanowiczów. Źródło to, co warto podkreślić, jest jednym z najważniejszych pomników średniowiecznej ruskiej historiografii. Jest ono niezwykle ciekawe, pisane niemal jak codzienna relacja z wydarzeń dziejących się w świece Romanowiczów.
Należy podkreślić, że rok 2021 jest wspaniałym pretekstem, żeby zorganizować wystawę na temat wczesnośredniowiecznego Szczekarzewa – niestety, wiemy jednak o nim bardzo nie wiele, musieliśmy więc raczej zbudować dla niego kontekst, którym było pogranicze Polsko-Ruskie, leżące w obrębie dzisiejszej Lubelszczyzny. Zgromadziliśmy więc zabytki z wymienionych na pierwszej planszy muzeów by móc pokazać czego możemy spodziewać badając Szczekrzew. Wystawa ta jest pewnym też pewnym podsumowaniem tego co udało się ustalić na temat „krasnostawskiego” wczesnośredniowiecznego grodu – wydaje się bowiem, że po latach poszukiwań jego miejsce w końcu zostało zlokalizowane – kolejnym etapem są zatem badania archeologiczne – to jednak jest już przyszłość.