Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Poznaj Swoje Możliwości
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siennicy Różanej realizuje projekt systemowy pn. „Poznaj swoje możliwości” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Czas trwania projektu
od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.
Budżet
Całkowita kwota projektu wynosi 65 303,58 zł,
w tym: wkład własny: 6 856,88 zł,
płatność ze środków europejskich: 55 508,04 zł
dotacja celowa z budżetu krajowego: 2 938,66 zł
Jakie są cele projektu?
Celem ogólnym projektu jest aktywizacja społeczno – zawodowa 6 osób bezrobotnych z terenu gminy Siennica Różana będących klientami pomocy społecznej do końca 2013 r.
Kim są uczestnicy/uczestniczki projektu?
Uczestnikami/uczestniczkami projektu są osoby zamieszkujące na terenie gminy Siennica Różana, w wieku aktywności zawodowej, bezrobotne, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej.
Rekrutacja
Rekrutacja uczestników/uczestniczek dokonali pracownicy socjalni na podstawie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Pracownicy socjalni z osobami zakwalifikowanymi do udziału w projekcie przeprowadzili wywiady środowiskowe i podpisali kontrakty socjalne w miejscu zamieszkania. Ponadto projekt zakładał przeprowadzenie dla każdego uczestnika/uczestniczki diagnozy potrzeb, która nastąpiła w trakcie realizacji projektu systemowego przed objęciem osoby wsparciem, na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego
Do udziału w projekcie zadeklarowało się 8 osób, w tym z 6 osobami zawarto kontrakty socjalne, a 2 osoby zostały umieszczone na liście rezerwowej.
Działania:
Zadanie 1. Aktywna integracja
W ramach kontraktów socjalnych zostaną wykorzystane narzędzia aktywnej integracji z grupy instrumentów aktywizacji zawodowej (doradztwo zawodowe), aktywizacji społecznej (trening kompetencji i umiejętności społecznych) i aktywizacji edukacyjnej (kursy, szkolenia, warsztaty). Szczegóły zastosowanych form wsparcia aktywnej integracji zostaną określone indywidualnie dla każdego uczestnika według potrzeb i założeń kontraktów.
- Florystyka i bukieciarstwo
- Glazurnik
- Murarz-tynkarz
- Kucharz małej gastronomii z elementami cateringu
- Cukiernik
- Trening kompetencji i umiejętności społecznych
- Obsługa kasy fiskalnej
- Trening kompetencji zawodowych
Zadanie 2. Praca socjalna
Na rzecz poprawy funkcjonowania uczestników/uczestniczek i ich rodzin w środowisku społecznym prowadzona jest praca socjalna przez 3 pracowników socjalnych z 4 zatrudnionych w Ośrodku.
Zadanie 3. Zasiłki i pomoc w naturze
Uczestnicy projektu zostali objęci wsparciem dochodowym w formie zasiłków celowych.
Zadanie 4. Zarządzanie projektem
Zarządzanie projektem prowadzone jest przez zespół zarządzający w skład którego wchodzą kierownik, który jest koordynatorem, główny księgowy i 3 pracowników socjalnych.
Za całość realizacji i promocję projektu odpowiada kierownik.
Za całość obsługi finansowej odpowiada główny księgowy.
Zadanie 5. Promocja projektu
Akcja informacyjna i promocyjna polegała na:
- umieszczeniu na dokumentach związanych z realizacją projektu systemowego informacji o współfinansowaniu ze środków UE w ramach EFS oraz obowiązujących logotypów;
- poinformowaniu uczestników/uczestniczek projektu systemowego o współfinansowaniu ze środków UE w ramach EFS;
- oznaczeniu pomieszczeń, w których prowadzony będzie projekt systemowy;
- oznaczeniu miejsca pracy pracownika socjalnego zatrudnionego w ramach projektu;
- zamieszczeniu ogłoszenia w prasie lokalnej oraz na stronie internetowej i jej aktualizacji;
- zakupie materiałów do wizualizacji projektu (plakaty).