Get Adobe Flash player
  Urząd Gminy Siennica Różana
Siennica Różana 265 A
22-304 Siennica Różana 
    tel. 82 575-92-81
fax. 82 575-99-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Godziny urzędowania:
poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Konto: 83 8200 1021 2003 2100 0606 0029
                                          Biuletyn
Informacji
Publicznej

Ogłoszenia

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie dotyczący ochrony roślin tytoniu szlachetnego

Rozmiar tekstu:

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie

Oddział  w Chełmie

 KOMUNIKAT z dnia  13  maja 2017 roku

Agrofag: Wciornastek tytoniowiec

Roślina: Tytoń szlachetny

Roślinom  tytoniu szlachetnego zagraża wciornastek tytoniowiec – wektor groźnej choroby wirusowej – brązowej plamistości pomidora na tytoniu.

 W związku ze zbliżającym się terminem wysadzania rozsady tytoniu w pole w celu ochrony przed wciornastkiem tytoniowcem należy opryskać profilaktycznie rozsadę na 3 dni przed jej wysadzeniem. Pozostałą rozsadę w tunelach lub inspektach należy opryskiwać co 10 dni aż do likwidacji rozsadnika. Po wysadzeniu rozsady na miejsce stałe należy wykonać 3 zabiegi. Pierwszy z nich zaraz
po wysadzeniu roślin, następne co 21 dni.

Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych i hodowlanych.

Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:

  • Środki ochrony roślin mogą być stosowane jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania,
  • Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
  • Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
  • Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników  profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 w/w ustawy.  
  • Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i  przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.

 UWAGA:

Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

1) Wyszukiwarka dająca możliwość łatwego uzyskania informacji o zalecanych  środkach ochrony roślin w danych uprawach, na danego agrofaga

2) Etykiety stosowania środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kierownik  Oddziału

Stanisław  Nazar