Get Adobe Flash player
  Urząd Gminy Siennica Różana
Siennica Różana 265 A
22-304 Siennica Różana 
    tel. 82 575-92-81
fax. 82 575-99-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Godziny urzędowania:
poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Konto: 83 8200 1021 2003 2100 0606 0029
                                          Biuletyn
Informacji
Publicznej

Ogłoszenia

CHROŃMY PSZCZOŁY PRZED ZATRUCIEM !

WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT

OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA

W LUBLINIE

ODDZIAŁ W CHEŁMIE

 

KOMUNIKAT – kwiecień 2018 r.

 

CHROŃMY PSZCZOŁY PRZED ZATRUCIEM !

Stosując chemiczne środki ochrony roślin należy postępować zgodnie

z wymogami Integrowanej Ochrony Roślin,

 

której naczelną zasadą jest prawidłowa uprawa, zmianowanie, nawożenie, dobór odmiany genetycznie odpornej lub tolerancyjnej w stosunku do chorób i szkodników oraz właściwy termin siewu, co pozwala ograniczyć do minimum stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Podejmując decyzję o konieczności zastosowania środka ochrony roślin, należy zawsze brać pod uwagę jego oddziaływanie na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko.

 

 

Szczególną ochroną należy otoczyć pszczoły!

 

Stosowanie chemicznych środków ochrony roślin stwarza zagrożenie dla owadów pożytecznych i pszczół. Największe niebezpieczeństwo zagraża pszczołom w przypadku stosowania środków owadobójczych .

Bezwzględnie należy unikać stosowania środków sklasyfikowanych jako bardzo toksyczne i toksyczne dla pszczół w okresie kwitnienia plantacji chronionych. Środki sklasyfikowane jako szkodliwe i pozostałe dla pszczół można stosować z zachowaniem obowiązujących okresów prewencji dla pszczół. Zabiegi należy wykonywać w godzinach wieczornych, po oblocie pszczół. Do ustawowych obowiązków posiadaczy gruntów i wykonawców zabiegów ochrony roślin należy:

1. Posiadać aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin.

2. Wykonywać zabiegi sprzętem sprawnym technicznie, którego sprawność potwierdzona została zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Prowadzić ewidencję zabiegów wykonywanych w gospodarstwie przy użyciu środków ochrony roślin.

4. Stosować środki ochrony roślin zgodnie z etykietą – instrukcją stosowania, w sposób bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad i obowiązków zagrożone jest karą grzywny orzekaną w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, a w przypadku spowodowania szkód materialnych może skutkować dochodzeniem odszkodowań na drodze sądowej.

Kierownik Oddziału

Stanisław Nazar