Get Adobe Flash player
  Urząd Gminy Siennica Różana
Siennica Różana 265 A
22-304 Siennica Różana 
    tel. 82 575-92-81
fax. 82 575-99-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Godziny urzędowania:
poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Konto: 83 8200 1021 2003 2100 0606 0029
                                          Biuletyn
Informacji
Publicznej

Rok 2010

Ćwiczenia zgrywające straży pożarnej

Na placu tartacznym firmy Green Wood w Stójle wybuchł pożar składowanej tam tarcicy - taki scenariusz przewidziano dla ćwiczeń zgrywających okolicznych jednostek straży pożarnej. W ćwiczeniach 3 lipca 2010 r. udział wzięła Jednostka Ratownictwa Gaśniczego PSP w Krasnymstawie, jednostka OSP z Krupego (gmina Krasnystaw), jednostki OSP z Brzezin, Chełmca i Kraśniczyna (gmina Kraśniczyn) oraz wszystkie osiem jednostek OSP z gminy Siennica Różana, a więc Maciejów, Siennica Królewska Duża, Siennica Królewska Mała, Siennica Różana, Wierzchowiny, Wola Siennicka, Zagroda i Żdżanne.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie w praktyce założeń planu ratunkowego dla zakładu tak bardzo zagrożonego pożarem, jakim jest tartak oraz koordynację działań ratowniczych jednostek zaangażowanych w akcję.

Po zakończonych ćwiczeniach wójt gminy pan Leszek Proskura podziękował wszystkim przybyłym jednostkom za udział w ćwiczeniach i sprawną akcję, ale również za to, że nie zawodzą one również wtedy, gdy zagrożenie jest faktyczne a nie tylko pozorowane. Zwrócił również uwagę na to jak cennymi doświadczeniami są tego typu ćwiczenia pozwalające w kontrolowanych warunkach zgrać działanie jednostek i zawczasu wykryć ewentualne mankamenty. Korzystając z okazji podziękował również strażakom biorącym udział w akcji ratowniczej podczas niedawnej powodzi.

Właściciel tartaku pan Jacek Żelisko podziękował strażakom za ich sprawność działania, zarówno podczas ćwiczeń, jak i prawdziwej akcji gaśniczej jaka kilka lat wcześniej miała miejsce na terenie zakładu. Podkreślił, że bez znaczenia, czy do czynienia mamy z wielką katastrofą czy pożarem pojedynczego budynku, zawsze jest to wielka tragedia dla osób nimi dotkniętych a strażacy są zazwyczaj pierwszymi, którzy w takich sytuacjach niosą pomoc i należy im się za to wielkie uznanie i wdzięczność.

Podsumowując akcję asp. sztab. Arkadiusz Altmajer stwierdził, że ćwiczenia pokazały skuteczność działania strażaków biorących udział w akcji. Pozwoliły również unaocznić problem związany z niedostatecznym dla tak dużej akcji ciśnieniem wody w hydrantach, który udało się jednak sprawnie rozwiązać dzięki cysternie PSP wykorzystanej w akcji i szybkiemu reagowaniu na nieprzewidziane trudności.