Get Adobe Flash player
  Urząd Gminy Siennica Różana
Siennica Różana 265 A
22-304 Siennica Różana 
    tel. 82 575-92-81
fax. 82 575-99-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Godziny urzędowania:
poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Konto: 83 8200 1021 2003 2100 0606 0029
                                          Biuletyn
Informacji
Publicznej

Ostatnio dodane

Rok 2012

Spotkanie przed XIII Zjazdem Krajowym ZOSP RP

W dniach 30-31 lipca 2012 r. w siennickim Centrum Kultury odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach przygotowań do XIII Zjazdu Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Z tej okazji Siennicę Różaną odwiedzili nie tylko delegaci na zjazd z województw lubelskiego i podkarpackiego ale i najwyższe władze Związku z Prezesem Zarządu Głównego, Wicepremierem Waldemarem Pawlakiem na czele.

Otwarcia spotkania dokonał Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie, Wicewojewoda Marian Starownik, który przywitał gości, przedstawił program szkolenia oraz przedstawił prelegentów. Następnie starosta Janusz Szpak zaprezentował powiat krasnostawski skupiając się głównie za zagadnieniach gospodarczych i lokalnych problemach. Z kolei wójt Leszek Proskura prezentując delegatom gminę Siennica Różana skoncentrował się na podejmowanych inicjatywach kulturalnych oraz prezentacji działalności tutejszych jednostek OSP.

Prezes Waldemar Pawlak zwrócił uwagę na olbrzymie zmiany jakie dokonały się w OSP od momentu przemian ustrojowych – zarówno jeśli chodzi o umundurowanie i wyposażenie, jaki i poziom wyszkolenia i zadania, z jakimi strażakom przychodzi się zmierzyć. Wiele uwagi poświęcił również roli w Związku młodzieży, która w przyszłości zasili szeregi OSP. Dlatego właśnie Wicepremier za bardzo ważne uznał inicjatywy zmierzające do ukazania młodym ludziom nowoczesnego oblicza straży ochotniczej, która może być ważnym szczeblem w karierze zawodowej. Stąd właśnie próby nawiązania współpracy z Narodowymi Siłami Zbrojnymi, plany wykorzystania ultralekkich samolotów, obozy szkoleniowe oraz apel by tego typu innowacyjne pomysły upowszechniać. Odnosząc się z kolei do finansów Związku druh Pawlak zauważył duży, ale niewykorzystany potencjał w odpisie 1% podatku.

Kolejnym punktem programu było omówienie proponowanych zmian w statucie Związku, które przedstawił mecenas Krzysztof Miazga. Mają one głównie charakter porządkowy i m.in. ustalają skrót nazwy związku, regulują kwestie udziału we władzach osób nie należących do OSP czy doprecyzowują zasady niełączenia stanowisk.

Dyskusji poddano nie tylko proponowane zmiany w statucie, ale również inne problemy, z jakimi borykają się jednostki OSP, a były to: badania lekarskie i kwestie uprawnień do udziału w akcjach ratowniczych, odpowiedzialność karna za podpalenia, prawne i finansowe aspekty wynagrodzeń i uprawnień dla kierowców samochodów pożarniczych czy też problemy w pozyskiwaniu sprzętu ratowniczego.

Na drugi dzień spotkania zaplanowano przede wszystkim dyskusje na temat koncepcji i ustaleń do przyjęcia na XIII Zjeździe Krajowym.