Get Adobe Flash player
  Urząd Gminy Siennica Różana
Siennica Różana 265 A
22-304 Siennica Różana 
    tel. 82 575-92-81
fax. 82 575-99-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Godziny urzędowania:
poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Konto: 83 8200 1021 2003 2100 0606 0029
                                          Biuletyn
Informacji
Publicznej

XI Ludowe Spotkanie Opłatkowe

Siennickie opłatki ludowe zajmują stałe miejsce w kalendarzu imprez nie tylko gminy i powiatu a nawet województwa, czego potwierdzeniem jest rokroczny udział w nich przedstawicieli najwyższych władz samorządowych, biskupów, posłów i senatorów. Choć termin tegorocznego spotkania opłatkowego – 19 stycznia – wykroczył wyjątkowo poza okres Świąt Bożego Narodzenia, to w niczym nie przeszkodziło to w osiągnięciu atmosfery świąt.

Imprezę rozpoczęły tradycyjne kolędy odśpiewane przez połączone zespoły ludowe „Słowianki”, „Sienniczanki” oraz chór „Echo” a następnie przez kapelę „Siennica”. Kolejni na scenie zaprezentowali się młodzi soliści z Zespołu Szkół i działający przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Po tym krótkim wstępie artystycznym głos zabrał gospodarz gminy – wójt Leszek Proskura. Podsumowując rok 2012 nie mógł nie odnieść się do Dożynek Wojewódzkich jeszcze raz dziękując władzom województwa okazanym zaufaniem wyrażonym w decyzji o organizacji tego święta na siennickiej ziemi. Podziękował również i złożył wyrazy uznania za ogromną pracę włożoną w przygotowanie dożynek zaangażowanym w nie instytucjom, organizacjom i mieszkańcom.

Wójt nie zapomniał jednak o innych inicjatywach kulturalnych ubiegłego roku, wśród których wymienił IV edycję Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, powstanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy wystawienia sztuki „W Baranie Głowie” przez Teatr Pokoleń.

Wśród innych najważniejszych osiągnięć roku 2012 wójt wymienił pozyskanie nowoczesnego wozu gaśniczo-ratowniczego MAN TGM dla OSP Siennica Różana, oddanie do użytku wyremontowanego na ośmiokilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej na odcinku Siennica Różana–Wierzchowiny i utwardzenie kostką brukową drogi gminnej przy stadionie. Oddano do użytku 46 przydomowych oczyszczalni ścieków i zmodernizowana została stacja wodociągowa. Rozbudowana została i wyposażona na bazie strażnicy, świetlica w Wierzchowinach zaś świetlice w Siennicy Różanej, Siennicy Królewskiej Dużej, Woli Siennickiej i Stójle zostały wyremontowane i wyposażone. Na zakończenie Wójt Gminy dokonał oficjalnego powitania przybyłych gości, wśród których nie zabrakło zarówno przedstawicieli urzędów centralnych jak i aktywnych społecznie mieszkańców gminy.

Po tym przemówieniu przyszła pora na ceremonię wręczenia Statuetki na nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Siennica Różana”. W tym roku zaszczytne grono laureatów poszerzył Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman. W laudacji odczytanej przez Przewodniczącego Rady Gminy Waldemara Nowosada kapituła swoja decyzję uzasadniła zasługami laureata w działaniach dla rozwoju gminy w zakresie infrastruktury oraz przychylność dla ważnych wydarzeń kulturalnych gminy, takich jak WARRK, OTTT oraz przyznanie zaszczytu współorganizacji Dożynek Wojewódzkich.

Krzysztof Hetman w swoim przemówieniu skupił się jednak nie, jak można by się spodziewać, na podziękowaniach za otrzymaną nagrodę, lecz na podziękowaniach dla władz i mieszkańców gminy za trud włożony w organizacje dożynek, której efekty wywarły wrażenie na wszystkich gościach imprezy. Docenił również postawę „pozytywistycznej pracy u podstaw”, m.in. dzięki której gmina Siennica Różana jest w pierwszej dziesiątce w województwie pod względem wykorzystania środków unijnych a pomimo skromnego budżetu realizuje się niezliczone inwestycje i inicjatywy kulturalne. Marszałek zapewnił, że ze swojej strony będzie w dalszym ciągu wspierał działania gminy, co jak podkreślił nie będzie trudne przy takiej aktywności z jej strony, jaka była prezentowana dotychczas.

Profesor Janusz Jutrzenka Trzebiatowski zabierając głos w imieniu laureatów tytułu „Zasłużony dla Gminy Siennica Różana” i witając w tym gronie nowego członka, zapewnił, że tytuł ten traktowany jest jako zobowiązanie do dalszej działalności na rzecz tej gminy. Ze swojej strony zapewnił, że w związku z wystawą w Szanghaju jego cyklu obrazów „Pejzaż siana” o ziemi siennickiej, będącej inspiracją dla cyklu, już wkrótce będzie pisane po chińsku.

Senator Józef Zając przekazując noworoczne życzenia w imieniu parlamentarzystów Lubelszczyzny zapewnił, że aktywność gminy Siennica Różana jest wielokrotnie przytaczana jako przykład dobrych praktyk i wzór dla innych samorządów.

Tegoroczne spotkanie swoim występem uświetniła Orkiestra Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego dyrygowana przez Grzegorza Mielimąkę oraz mjr. Jacka Kowalskiego. Orkiestrze towarzyszyli soliści: Elżbieta Górnicka (sopran), Andrzej Wiśniewski (tenor) oraz Jan Kierdelewicz (bas). Występ podzielony został na dwie części – w pierwszej zespół zaprezentował pieśni wojskowe i patriotyczne, druga zaś składała się z kolęd i pastorałek. Koncert poprowadził Tomasz Szuran.

W oprawie muzycznej siennickiego opłatka nie mogło również zabraknąć zespołu „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który towarzyszył poświęceniu opłatków i składaniu noworocznych życzeń.

Samego poświęcenia opłatków dokonali bp. Mieczysław Cisło oraz ks. Stanisław Sieczka, zaś słowa ewangelii przeczytał starosta Janusz Szpak.

{youtube}x680u35_dnY{/youtube}