Get Adobe Flash player
  Urząd Gminy Siennica Różana
Siennica Różana 265 A
22-304 Siennica Różana 
    tel. 82 575-92-81
fax. 82 575-99-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Godziny urzędowania:
poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Konto: 83 8200 1021 2003 2100 0606 0029
                                          Biuletyn
Informacji
Publicznej

Pionierska monografia Siennicy Różanej

„Gmina Siennica Różana. Powiat Krasnostawski” jest pierwszym tomem w serii „Monografie Wschodniej Lubelszczyzny”, dotyczącym miejscowości naszego powiatu. Autorem szeregu opracowań jest niestrudzony w swoich działaniach dr Andrzej Wawryniuk, który do tej pory zgromadził na swoim koncie monografie większości gmin powiatu włodawskiego i chełmskiego.

Siennicka monografia wydana została w 2013 roku staraniem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Uroczysta promocja tego cennego wydawnictwa odbyła się w 17 kwietnia 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Siennicy Różanej. Spotkaniu towarzyszyła nowa i atrakcyjna wystawa map topograficznych Krasnegostawu i okolic z lat 1801-1804, których oryginały znajdują się w Muzeum Wojny w Wiedniu. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Artur Capała zapoznał zebranych z historią map i opowiedział w jaki sposób wzbogaciły jego zbiory.

Następnie Krzysztof Kowalczyk zajmujący się edycją omawianej serii, ujawnił niektóre tajniki prac edytorsko-wydawniczych. Po tym wprowadzeniu autor dr Andrzej Wawryniuk przedstawił problematykę tworzenia monografii uświadamiając zebranym, że form monografii może być wiele, a ta którą wypracował jest zbiorem materiałów źródłowych, które są przeważnie cytatami zapisów znajdujących się w najróżniejszych archiwach. Taki zbiór jest więc świetnym materiałem dla dalszych prac szkolnych, studenckich, a nawet naukowych, natomiast dla mieszkańców gminy Siennica Różana zapisem nieznanej do tej pory historii.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Otworzyła je prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej Feliksa Głowacka, a prowadził dyrektor GOK Andrzej Misiura. Przybył na nie miejscowy proboszcz ks. kan. Ryszard Siedlecki, Starosta Krasnostawski Janusz Szpak w towarzystwie gości ze wszystkich krasnostawskich instytucji kultury, regionaliści skupieni przy Czasopiśmie Artystycznym Nestor i przedstawiciele siennickich instytucji i organizacji społecznych. Subtelną oprawę artystyczną zapewniły młode klarnecistki Anna Dubaj i Klaudia Mazurek z Woli Siennickiej.

Wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura, główny inicjator tego cennego przedsięwzięcia w swoim wystąpieniu podkreślił historyczne znaczenie promowanego wydawnictwa. Skierował też wraz z prezes Feliksą Głowacką, do autora dr Andrzeja Wawryniuka i edytora Krzysztofa Kowalczyka pamiątkowe adresy oraz wręczył podziękowania na okoliczność rozpoczęcia współpracy dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie Arturowi Capale. Specjalne podziękowania na piśmie wręczył także wszystkim, którzy wzięli udział w przeprowadzeniu tzw. korekty regionalnej, a otrzymali je: Maria Choduń, Alicja Hańczur, Olga Franczak, Agnieszka Krajewska, Irena Zaraza i Andrzej Misiura.

Spotkanie zakończyła ożywiona i interesująca dyskusja, która toczyła się jeszcze podczas wpisywania dedykacji przez autora, a następnego dnia odbierane były maile z gratulacjami m.in. od historyka i regionalisty dr Ryszarda Maleszyka i Artura Borzęckiego z Krasnegostawu.