Get Adobe Flash player
  Urząd Gminy Siennica Różana
Siennica Różana 265 A
22-304 Siennica Różana 
    tel. 82 575-92-81
fax. 82 575-99-00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Godziny urzędowania:
poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Konto: 83 8200 1021 2003 2100 0606 0029
                                          Biuletyn
Informacji
Publicznej

Nie ma to, jak słodki smak „Zemsty”

W dniu 21 kwietnia 2013 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Siennicy Różanej odbyła się kolejna premiera Teatru Pokoleń. Teatr od momentu powstania w 2008 roku z inicjatywy Ireny Zarazy, wciąż zaskakuje swoich widzów. Dotychczas wystawił: „Chatę za wsią” (na podstawie powieści J.I.Kraszewskiego), „Zełżyj po trzykroć” (o wizycie M. Reja w Rzeczypospolitej Babińskiej), „Widowisko Bożonarodzeniowe” (na podstawie tekstu T. Czyżewskiego), „Końskie nazwisko czyli Próba Czechowa” (spektakl dofinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) i „W Baraniej Głowie” (na podstawie „Szkiców węglem” H. Sienkiewicza).

Obecna premiera - szósta z kolei – również uzyskała dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W związku z obchodzonym Rokiem Aleksandra Fredry, zespół podjął się wystawienia „Zemsty”. Spektakl został wyreżyserowany przez Tadeusza Andrzeja Kicińskiego we współpracy z Andrzejem Davidem Misiurą, który dokonał adaptacji literackiej tekstu i zagrał rolę Rejenta Milczka. Widzowie mogli obejrzeć wśród aktorów: Stefana Zająca (Cześnika Raptusiewicza), Ewę Dziedzic (Podstolinę), Bogdana Kargula (Papkina), Paulinę Kaluźniak i Agnieszkę Proskurę (Klarę), Bogusława Mochnieja i Artura Proskurę (Wacława), Henryka Mochnieja (Śmigalskiego), Marka Kapelusznego (Dyndalskiego) oraz Marię Guz, Karola Bojarczuka, Daniela Dobosza i Dawida Dobosza. Aktorów dyskretnie wspierały Halina Kargul i Katarzyna Kondratiuk. Uwagę zwróciły piękne kostiumy aktorów, co było zasługą Magdaleny Adamczuk. O stronę dźwiękową zadbał Jacek Żelisko i Janusz Ślipecki (który cierpliwie uczył Papkina gry na gitarze), a scenografię przygotowali wspólnymi siłami: Sylwia Kiełbasa oraz reżyser przedstawienia.

Po udanej premierze przed pełną widownią wypełnioną zacnymi gośćmi ze starostą krasnostawskim Januszem Szpakiem w pierwszym rzędzie i wójtem Leszkiem Proskurą, następny spektakl odbył się w poniedziałkowy wieczór 21 kwietnia. Z przyjemnością obejrzeli go goście z sąsiednich miejscowości, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, którzy udali się do Urzędu Gminy pod opieką Anny Kowalik. Młodzież ze szczególnym zainteresowaniem obserwowała grę jednego z kolegów – Karola Bojarczuka.

Publiczność żywo reagowała podczas spektaklu, nagradzała zespół gromkimi oklaskami, a po zakończeniu przedstawienia opuszczała salę rozbawiona i pełna niezwykłych wrażeń. Następna taka okazja to przedstawienie w Krasnostawskim Domu Kultury planowane na 28 kwietnia. Organizatorzy tradycyjnie zapewniają wstęp wolny. Dla amatorów teatru jest to szczególna okazja – Teatr Pokoleń obchodzi pięciolecie powstania. Jednak pasje aktorskie zaczęto realizować w gminie na długo przed powstaniem obecnego zespołu. W roku 2013 obchodzimy... stulecie amatorskiego ruchu teatralnego w Siennicy Różanej. Jest co świętować.

Fotografie pochodzą z przedstawienia w dniu 22 kwietnia 2013.

 

Projekt " Warsztaty teatralne i promocja sztuki aktorskiej - ze sceny lokalnej na scenę teatralną" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013