KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności
Opublikowano: 24 października 2019, admin

Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gminie Siennica Różana

Dnia 3 lipca 2016 roku w Gminie Siennica Różana odbył się jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uroczystość rozpoczęła msza się w intencji uczestników, oraz całej wspólnoty chrześcijańskiej.

Poprowadzili ją, ksiądz Ryszard Siedlecki oraz ksiądz profesor Marian Pokrywka. Podczas mszy przekazano dary dla kapłanów, świece, kwiaty, bochen chleba. Wójt Gminy w imieniu swoim oraz wszystkich pracowników Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Kultury w Siennicy Różanej przekazał czek na renowację organów w kościele parafialnym. Uczniowie Zespołu Szkół w Siennicy Różanej w imieniu Dyrektora Dariusza Michalaka oraz pracowników, również przekazali czek na ten szczytny cel.

Po mszy odbył się przemarsz do pobliskiego amfiteatru, przy Zespole Szkół w Siennicy Różanej.

Część oficjalną rozpoczął Wójt Gminy Siennica Różan Leszek Proskura. Podziękował na wstępie księżom za odprawioną mszę oraz wygłoszoną homilię, oraz dyrekcji i nauczycielom Zespołu Szkół za przygotowanie uroczystości, w szczególności Reginie Banach za nadzór i kierownictwo organizacji. Uczniom i absolwentom Zespołu Szkół w Siennicy Różanej oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, Strażakom Ochotnikom, Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Siennickiej, pracownikom Centrum Kultury w Siennicy Różanej za przygotowania i udział w tak ważnym wydarzeniu.

Wójt Gminy powitał przybyłych gości, prof. dr hab. Senator Rzeczypospolitej Polskiej Józefa Zająca, Radną Województwa Lubelskiego Ewę Panasiuk, Rektora Elekta Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dr hab. Zygmunta Litwińczuka, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Beatę Fałdę, Starostę Krasnostawskiego Janusza Szpaka, Komendanta Powiatowego Policji w Krasnymstawie Mariusza Kołtuna, Dyrektora Aresztu Śledczego w Krasnymstawie Krzysztofa Haładyja, Nadleśniczego Nadleśnictwa Krasnystaw Waldemara Czajkę, kierownika Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” Zbigniewa Romanowicza wraz z zespołem, Jana Buczmę, Przewodniczącego Kapituły Pozytywnie Zakręconych Jerzego Jabłonkę, Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie Piotra Banacha, Dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej Jacka Jagiełło, Dyrektora Zespołu Szkół w Siennicy Różanej Dariusza Michalaka, zasłużoną dla gminy Danutę Siwek, Przewodniczącego Rady Gminy Waldemara Nowosada, mieszkańców gminy oraz wszystkich przybyłych gości.

Kolejną przemowę skierował do publiczności prof. Józef Zając. Nawiązał do jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski słowami: „tyle Polski, ile chrześcijaństwa”. Przypomniał jak nasza historia związana jest z chrześcijaństwem, i ile jej zawdzięczamy. Następnie głos zabrał Starosta Krasnostawski Janusz Szpak. Przypomniał nam jak ważna to dla nas data,jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski, dzięki któremu żyjemy obecnie w wolnym niepodległym kraju. Podziękował wójtowi, że właśnie w tej gminie przekazywane są z pokolenia na pokolenie wartości, że piękne i dobre to, co nasze polskie.

W części artystycznej podziwialiśmy piękne występy Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „Jawor”. Jak zwykle program był zachwycający i w pełni oddawał istotę jubileuszu jaki świętowaliśmy.

Oprócz gromkich braw dla zespół „Jawor” czekała jeszcze niespodzianka. Wyróżniono zespół w V edycji konkursu tytułem „Pozytywnie Zakręconych”. Statuetkę wykonaną z amonitu wręczyli prof. Zygmunt Litwińczuk, Wójt Gminy Leszek Proskura, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej Feliksa Głowacka. Jest to wyróżnienie przyznawane dla ludzi realizujących siebie, zarażających dobrą energią, słowem „pozytywnie zakręconych”.

W dalszej części uroczystości, mogliśmy podziwiać uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Siennicy Różanej. Przygotowani przez panią Annę Proskurę oraz panią Marylę Rudzką zaprezentowali słowem i śpiewem swój program. Przypomnieli karty historii wydarzeń jakże istotnych dla nas, chrześcijan. Było to niezwykle duchowe widowisko, pełne wiary, nadziei i miłości.

Oczywiście nie był to koniec występów. Na scenie amfiteatru wystąpiły również zespoły z Centrum Kultury w Siennicy Różanej. Młodzieżowa Orkiestra dęta, Kapela Ludowa Cukrowniacy, Kapela Ludowa Siennica, zespół śpiewaczy Wrzos, oraz młodzi soliści.

Tuż obok amfiteatru rozstawione były namioty, w których panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek. Potrawy odpowiadały obyczajom wiosek z terenu gminy. Smakowały równie wyśmienicie. Zapewne wszyscy, którzy spróbowali, docenili starania włożone w przygotowanie wszystkich potraw.

To oczywiście nie koniec atrakcji, jakie można było doświadczyć w trakcie jubileuszu. Dla najmłodszych uczestników dostępne były bezpłatnie „dmuchańce”: zamek, zjeżdżalnia oraz bramka piłkarska do szlifowania strzeleckich umiejętności.

Pomimo kapryśnej pogody, która z początku uraczyła uczestników rzęsistym deszczykiem, szybko się poprawiła gdy na scenie zawitał zespół „Jawor”. Jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski było niewątpliwie wielkim wydarzeniem w Gminie Siennica Różana.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom i gościom za przybycie, oraz wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia.

 

Więcej zdjęć znajduje się w dwóch albumach na naszym profilu:

Serdecznie zapraszamy.