KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności


Opublikowano: 6 listopada 2019, admin

Dożynki Powiatowe – Rudnik 2017

27 sierpnia w miejscowości Rudnik odbyły się tegoroczne Dożynki Powiatowe. Pomimo wcześniejszych deszczowych prognoz pogoda szczególnie dopisała i ostatecznie ściągnęła na uroczystości liczną grupę zwiedzających. Obchody rozpoczęły się przemarszem dożynkowym spod parkingu przy miejscowym gimnazjum na specjalnie do tego celu zaadoptowane boisko sportowe. Tam w punkt o godzinie 11 rozpoczęła się polowa msza święta dziękczynna za zebrane plony oraz za rolników. Następnie starości dożynek, Pani Dorota Koziej i Pan Andrzej Łoński, publicznie przekazali pięknie wypieczony, symboliczny bochenek chleba na ręce Pana starosty Szpaka i Pana wójta Zdunka. Dalej nastąpiło uroczyste powitanie licznie zebranych gości przez włodarza gminy Rudnik, po czym głos zabrało kilkoro spośród nich.

Następnie nadszedł czas na zaprezentowanie się w korowodzie przedstawicieli poszczególnych gmin, wraz z wykonanymi przez nich wielkimi i wspaniałymi wieńcami dożynkowymi, z których potem w drodze konkursu wybierano te najładniejsze. Plac żniwny, na którym odbywały się uroczystości ogrodzony był za pomocą licznych stoisk połączonych ze sobą bokami. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Były to zarówno namioty z kramami zawierającymi rarytasy z poszczególnych zakątków naszego powiatu, jak również stragany licznych instytucji, takich jak: Nadleśnictwo Krasnystaw, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Małopolska Hodowla Roślin, KRUS, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie i Izbicy. W przypadku tego drugiego rodzaju straganów można było uzyskać merytoryczną pomoc i informacje z interesującego nas zakresu działalności danej instytucji. Swoje stoiska miały też szkoły: Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żółkiewce i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie.

W trakcie dożynek przeprowadzono kilka konkursów, z czego bodaj najważniejszymi były zmagania o tytuł autora najpiękniejszego wieńca dożynkowego, oraz najlepszego stoiska. Po części przeznaczonej na przemówienia gospodarza i gości przystąpiono do ogłaszania wyników konkursów. W dwóch najważniejszych kategoriach (najpiękniejszy wieniec i najlepsze stoisko) zdecydowano odpowiednio: zwycięskim wieńcem dożynkowym okazał się ten wykonany przez Stowarzyszenie „Sami Swoi” z Rudnika, II miejsce otrzymał wieniec z Gorzkowa zaś III miejsce otrzymał wieniec z gminy Siennica Różana. Wszystkie pozostałe wieńce zostały równorzędnie wyróżnione i nagrodzone. Tryumfatorem zmagań o najlepsze stoisko ponownie zostali przedstawiciele gospodarzy, zaś pozostałe gminy otrzymały równoznaczne wyróżnienia.

Podczas obchodów święta plonów postarano się także o odpowiednią oprawę artystyczną. Najpierw rozdanie nagród poprzedził obrzęd dożynkowy, który został choreograficznie opracowany przez Panią Krystynę Kobylańską, a wykonany przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Rudniku. Od godziny 15 zaś odbyła się już zasadnicza część rozrywkowa, w której miejsce miała m.in. rewia cygańska „Cygańskie Czary”, której największą gwiazdą była Elena Rutkowska, jak również program artystyczny zespołu wokalno-choreograficznego „Galiczyna” z Ukrainy. Na scenę kolejno wchodziły zespoły i kapele ludowe z terenu naszego powiatu.