KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności


Opublikowano: 6 listopada 2019, admin

Gminne obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości

W piątek 10 listopada 2017 roku przypadł dzień, w którym na terenie naszej gminy uroczyście świętowano 99 rocznicę odzyskania przez Rzeczpospolitą suwerenności. Tradycyjnie już obchody rozpoczął uroczysty przemarsz do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej, gdzie odbyła się msza dziękczynno – błagalna za odzyskanie niepodległości i dobro naszej Ojczyzny. Po mszy przedstawiciele szkół, organizacji i władz samorządowych udali się na cmentarz, by złożyć wieńce i oddać szacunek poległym w walce o wolną i suwerenną Polskę.

Dalsze uroczystości zorganizowane były w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego gości i wszystkich zebranych powitał dyrektor CKR Jacek Jagiełło. Głos zabrał także wójt Leszek Proskura, który podziękował za obecność młodzieży i opiekunom za oprawę święta, oraz zaznaczył wagę tego typu uroczystości w budowaniu odpowiedniej tożsamości i dobrobytu wspólnoty. Wójt przytaczając słowa wielkich mężów stanu – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego – przypomniał o roli pamięci, tradycji, pielęgnowania patriotycznych wartości i wypełniania swojej roli w społeczeństwie, jako nowoczesnej formy patriotyzmu.

Wielki aplauz wywołało przemówienie Pana Juliana Kubiny prezesa gminnego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który walki o wolność doświadczył na własnej skórze. Pan Julian podziękował za pamięć o kombatantach i wieloletnią współpracę z lokalnymi władzami. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Każdy fragment tego wzruszającego apelu spotykał się z brawami zgromadzonych. Na koniec dyrektor Jagiełło podziękował zgromadzonym, jednocześnie zapraszając ich na mały poczęstunek, który odbył się w budynku szkolnego internatu.