KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności


Opublikowano: 6 listopada 2019, admin

Rodzinny Festyn Zdrowotny w Siennicy Różanej

W dniach 3 – 4 czerwca 2017 roku w Siennicy Różanej odbył się Rodzinny Festyn Zdrowotny. Ideą całego wydarzenia była promocja zdrowia i aktywnego trybu życia wśród rodzin z terenu gminy. Datę obrano celowo, aby jednocześnie celebrować kilka okazji: Międzynarodowy Dzień Dziecka, święto Zesłania Ducha Świętego (czyli tzw. Zielone Świątki), oraz zorganizowaną specjalnie w tym celu białą niedzielę. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Urząd Gminy Siennica Różana, Zespół Szkół w Siennicy Różanej, Centrum Kultury w Siennicy Różanej, oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej.

Atrakcje przewidziane na sobotę 3 czerwca skupiały się wokół rodzin i dnia dziecka i rozpoczynały się od godziny 10.00. Zaczęto od zawodów wędkarskich odbywających się na zalewie, oraz rozgrzewki tanecznej przeprowadzonej na Orliku. Następnie na boisku odbyły się zawody z różnych dyscyplin (piłka nożna, dwa ognie, siatkówka) z uwzględnieniem różnych kategorii wiekowych, zaś w szkole przewidziano różnorodne zadania i konkursy dla całych rodzin dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

W jednej ze szkolnych sal znajdowali się ponadto uczniowie Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie, którzy wszystkim osobom dorosłym proponowali profesjonalny masaż relaksacyjny. Inni uczniowie tegoż studium prowadzili na zewnątrz różnorodne zabawy z zakresu terapii zajęciowej dla dzieci. Impreza odbywała się na terenie Zespołu Szkół w Siennicy Różanej, oraz w okolicy zalewu, gdzie odbyły się m.in. wspomniane zawody wędkarskie, pływanie łodziami strażackimi i nordic walking. Wszystkie atrakcje były bezpłatne.

Podobnie jak dzień wcześniej – 4 czerwca, czyli w czasie tzw. Białej Niedzieli, atrakcje rozpoczęły się od godziny 10. W tym dniu można było skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów ze szpitali w Lublinie i Krasnymstawie. Wątpliwości wyjaśniali eksperci w zakresie dietetyki, ortopedii, reumatologii, chirurgii, okulistyki, ginekologii, pulmonologii, endokrynologii, chorób wewnętrznych, urologii a także pielęgniarstwa. Z porad medyków ze szpitala Jana Bożego w Lublinie skorzystało w sumie 72 osoby (23 pacjentów przyjął ortopeda, 20 dietetyk, 10 pulmonolog, 9 ginekolog, 7 chirurg, 3 urolog). Krasnostawscy lekarze przyjęli w sumie 75 osób, z czego 22 okulista, 21 reumatolog, 18 ortopeda, 9 internista i 5 chirurg. Na pomiar ciśnienia tętniczego i/lub poziomu glukozy we krwi zdecydowało się 67 odwiedzających festyn. W sumie daje to 214 przypadków skorzystania ze świadczonych porad.

Na najmłodszych ponownie czekały dmuchany zamek oraz suchy basen. Odbyły się także pokazy strażackie lokalnych jednostek OSP. Poczęstunek zapewniły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, uczniowie klas gastronomicznych Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, oraz stoisko RSP Zagroda. Natomiast od godziny 15 w amfiteatrze rozpoczęły się występy zespołów i kapel ludowych. Podziwiać i słuchać mogliśmy kolejno Żeńskiego Zespołu Ludowego „Sienniczanki”, Zespołu Pieśni i Tańca „Radość” z ukraińskiego Łucka, wokalistów ze Strefy Wokalnej Centrum Kultury w Siennicy Różanej, Kapelę Ludową „Siennica”, zespołu tańca nowoczesnego „NO NAME”, oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” z lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Zapraszamy na naszą stronę , gdzie znajduje się pełna galeria zdjęć z uroczystości.

Link: https://www.facebook.com/siennicarozana/