KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności


Opublikowano: 6 listopada 2019, admin

Uroczyste poświęcenie remontowanych organów w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej

23 lipca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siennicy Różanej odbyło się uroczyste poświęcenie remontowanych organów oraz koncert inaugurujący ich funkcjonowanie. Dzień ten był podniosłym zwieńczeniem kilkumiesięcznych prac i wysiłków włożonych w to, by we wspomnianym kościele znów zabrzmiały organy z prawdziwego zdarzenia. Nowe organy są także symbolicznym wotum złożonym przez parafian z okazji przypadającego w przyszłym roku 550-lecia siennickiej fary.

Całość prac nadzorował lubelski organmistrz Krzysztof Deszczak. To on również konserwował poprzedni instrument i w pewnym momencie zasygnalizował, iż ze względu na zniszczenie go przez insekty żywiące się drewnem konieczna będzie odbudowa organów i ich otoczenia od podstaw. Zdając sobie jednak sprawę z tego, iż dla tak niewielkiej parafii koszt stworzenia nowego instrumentu przekraczałby faktyczne możliwości finansowe, zaproponował alternatywę w postaci zakupienia i montażu odrestaurowanego, używanego instrumentu, pochodzącego z jednego z krajów zachodnich. Koszty takiego przedsięwzięcia, pomimo znacznego stopnia skomplikowania, byłby jednak kilkukrotnie mniejsze, niż w przypadku stworzenia nowego instrumentu. Jednocześnie Pan Krzysztof zobowiązał się do znalezienia odpowiednich organów i przeprowadzenia całej operacji, włącznie z ich transportem, renowacją i montażem.

Stosowny do tego celu instrument odnaleziono na jednym z brytyjskich portali z ogłoszeniami. Znajdował się w Golborne w północnej części Anglii, w niewielkim przemysłowym miasteczku ulokowanym pomiędzy Liverpoolem a Manchesterem. Jak się okazało został on wystawiony na sprzedaż również ze względów ekonomicznych, gdyż nielicznych członków tamtejszej zanikającej parafii nie było stać na ogromne koszty konserwacji organów piszczałkowych. Miejscowa rada parafialna zdecydowała się zatem odsprzedać je za symboliczną kwotę.

Opisywana uroczystość została uświetniona przez koncert Stanisława Diwiszka – wybitnego organisty, grającego na co dzień w Katedrze Lubelskiej, oraz towarzyszącej mu Anny Barskiej – śpiewaczki operowej obdarzonej lirycznym głosem sopranowym o szlachetnym, ciepłym brzmieniu.

Więcej informacji w kolejnym numerze Naszej Gminy Siennica Różana, oraz wkrótce na stronie internetowej UG.