KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności


Opublikowano: 3 stycznia 2020, admin

Wykład pt. „Wejście Polski do NATO w aspekcie lotnictwa polskiego”

W niedzielę 7 kwietnia 2019r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siennicy Różanej wysłuchali wykładu generała brygady pilota dr inż. Ryszarda Hacia.

Był to jeden z najciekawszych wykładów, ponieważ przybliżył słuchaczom aktualne sprawy obronności kraju nie tylko powietrznej.

Gen. Ryszard Hać przedstawił na początku zagadnienia związane z przystąpieniem Polski do tego paktu, a tytuł programu jest odpowiedzią: „Partnerstwo dla pokoju”.

W dalszej części przypomniał KALENDARIUM przystąpienia do NATO (7 maja 1996 r., 10 listopada 1997 r., 26 lutego 1999r., 12 marca 1999 r. – akces do NATO podpisany przez Ministra Spraw Zagranicznych). Zwrócił uwagę na 5 stron paktu północno-atlantyckiego – szczególnie na art. 3 i 4, w końcu na art. 5 dotyczące pewnych ram w celu obrony w razie napaści. Omówił „Współpracę bilateralną z dobranymi partnerami z NATO” oraz „Udział Sił Powietrznych w misjach poza granicami kraju” (Bałkany, Irak, Afganistan, Czad, Litwa). Na koniec podał do wiadomości, że kadry sił powietrznych kształci „Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie”, która jest kuźnią kadr dla państwowego i cywilnego lotnictwa Polski…

 

Zapraszany do całego artykułu wraz z galerią zdjęć na stronie UTW pod adresem:

https://www.siennica.pl/utw/ – kliknij

lub bezpośrednio pod linkiem:

https://www.siennica.pl/utw/index.php/kronika/2019/121-wkl-hac – kliknij