KATEGORIA: Ogłoszenie

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Ogłoszenie
Opublikowano: 5 marca 2021, admin

MOF pomoże w pozyskiwaniu dotacji

Gmina Siennica Różana chce być jednym z partnerów Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego dla Miasta Krasnystaw. Po jego utworzeniu pięć samorządów będzie mieć większe szanse na pozyskiwanie dotacji z Unii Europejskiej na wspólne pomysły. W czwartek 4 marca list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele: Miasta Krasnystaw oraz gmin Izbica, Krasnystaw, Łopiennik Górny i Siennica Różana.

MOF to nowa formuła pozyskiwania unijnych środków. W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej takie obszary działały na dwóch poziomach – metropolitalnym i regionalnym. W województwie lubelskim największy był obszar z centrum w Lublinie, a centrami regionalnymi były Biała Podlaska, Chełm, Puławy i Zamość. – W nowej perspektywie unijnej w podobny sposób mają działać lokalne obszary funkcjonalne, skupione wokół miast powiatowych. Razem będą przygotowywać strategie rozwoju i tworzyć plany Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na które pieniądze mają być przyznawane bez konkursów. To powinno zwiększyć szanse na unijne fundusze i usprawnić podejmowanie decyzji o podziale środków – uważa wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura, który jest jednym z sygnatariuszy czwartkowego porozumienia.

Sztandarowym pomysłem, który miejscowy samorząd chce zapisać w ZIT, będzie rewitalizacja zbiornika retencyjnego na rzece Siennica. Można go będzie wykorzystać na cele rekreacyjne. – Miałyby tu powstać m.in. boiska do siatkówki czy koszykówki, kort tenisowy, odkryty basen dla dzieci, park linowy, miejsca dla kamperów i pole namiotowe. Planujemy, że będzie to teren rekreacyjny dla mieszkańców całego powiatu krasnostawskiego – dodaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt Leszek Proskura.

Teraz, po podpisaniu listu intencyjnego, rady gmin muszą przyjąć uchwały o zawarciu porozumienia międzygminnego w celu utworzenia i rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krasnystaw. Jednym z pierwszych efektów współpracy ma być wspólna strategia rozwoju ponadlokalnego, a potem opracowanie planu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Zapisane w nim inwestycje powinny być zrealizowane do 2027 roku.

(fot. UM Krasnymstaw)