KATEGORIA: Bez kategorii

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Bez kategorii
Opublikowano: 17 marca 2021, admin

Międzynarodowa współpraca szkół

Szlifują języki i poznają inne kraje. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Siennicy Różanej realizują kolejne dwa projekty, w których współpracują z rówieśnikami z ponad 20 szkół w różnych częściach Europy.

W międzynarodową współpracę są zaangażowani szóstoklasiści i ich młodsi koledzy z klasy IV. Pierwsi realizują projekt eTwinning „Time for Fun!”, a czartoklasiści – „Let’s Learn English Together”. W obydwu przypadkach chodzi o doskonalenie umiejętności językowych z angielskiego oraz poznawanie kultury, geografii, zwyczajów czy kulinariów różnych krajów.

W projekcie dla klas VI współpracujemy ze szkołami w Holandii, Włoszech, Rumunii, Bułgarii i Turcji, skąd pochodzi ponad połowa naszych partnerów. Z kolei czwartoklasiści mają okazję lepiej poznać Turcję i Litwę. Ze względu na pandemię koronawirusa wszystkie zadania wykonujemy w internecie, a materiały zamieszczamy na wspólnej platformie, ucząc się przy okazji nowych aplikacji i innych narzędzi informatycznych – tłumaczy koordynatorka projektów w SP w Siennicy Różanej Anna Proskura.

Wspólne pomysły są realizowane od stycznia. Jednym z zadań, które uczniowie klas VIa i VIb wykonali w ostatnich dniach jest opracowanie ebook’a pod tytułem „Yummy breakfast” z przepisami na typowe polskie śniadania. – Znalazło się w nim na przykład kilka dań z jajek, w tym jajecznica i jajka na twardo, naleśniki, grzanki z dżemem i płatki na mleku – wylicza Anna Proskura. Wcześniej szóstoklasiści nagrywali autoprezentacje i plakat z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. {

Uczniowie klasy IV również zaczynali od autoprezentacji, potem przygotowywali logo swojego międzynarodowego projektu, a niedawno opowiadali o tym jak wygląda ich dzień. Na razie efekty swojej pracy uczniowie zamieszczają na wspólnej platformie, ale niebawem będą mieć również okazję do bezpośrednich rozmów z rówieśnikami. Możliwość wymiany doświadczeń z kolegami z innych krajów mają także nauczyciele.

W realizacji tego typu projektów Szkoła Podstawowa w Siennicy Różanej ma już duże doświadczenie. W pierwszych brała udział około pięciu lat temu, a efekty tych działań zostały docenione zarówno w Polsce, jak i za granicą. Placówka zdobyła bowiem już trzy „Odznaki Jakości”, przyznawane za najciekawsze projekty, w tym dwie polskie i jedną europejską. „Time for Fun!” i „Let’s Learn English potrwają do czerwca tego roku.

 

(fot. arch. SP w Siennicy Różanej)