KATEGORIA: Ogłoszenie

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Ogłoszenie
Opublikowano: 14 kwietnia 2021, admin

Rewitalizacja dworu na finiszu

Rewitalizacja zabytkowego dworu w Siennicy Różanej zakończy się za kilka miesięcy, ale gmina już teraz szykuje się do jego otwarcia. W środę 7 kwietnia podpisała umowę z firmą, która ma zadbać o digitalizację i upowszechnienie zbiorów oraz promocję projektu, współfinansowanego z pieniędzy unijnych.

W tym celu ma powstać m.in. portal internetowy i aplikacja, które będą promować lokalne zasoby malarstwa i sztuki ludowej, izbę obrzędów Lubelszczyzny, wirtualny park miniatur województwa lubelskiego oraz twórczość, związanego z Siennica Różaną Mikołaja Reja. Firma, która wygrała przetarg ma opracować digitalizację co najmniej 300 prac lokalnych artystów, które oprócz portalu i aplikacji, będą dostępne w wersji papierowej i na płycie. Trzeba również nagrać i udostępnić inscenizacje, dotyczące obrzędów Lubelszczyzny oraz przygotować wizualizację w 3D kilkunastu zabytkowych obiektów z województwa lubelskiego, w tym m.in. dworu i kościoła w Siennicy Różanej. Ponadto w ramach projektu”Dziedzictwo kulturowe i naturalne w gminie Siennica Różana” zostaną wydane audiobooki, także w wersji drukowanej, utworów Mikołaja Reja.
Wszystko powinno być gotowe w ciągu czterech miesięcy, a będzie kosztować ponad 170 tysięcy złotych, z czego 80 procent to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

To z tego źródła pochodzą pieniądze na samą rewitalizację dworu z przełomu 18. i 19. wieku, który przez wiele lat popadał w ruinę. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej prace są prowadzone nie tylko w zabytkowym budynku, ale również części przylegającego do niego parku.

Jeśli wszystkie zamierzenia uda się zrealizować zgodnie z harmonogramem, otwarcie dworu w Siennicy Różanej po rewitalizacji odbędzie się jesienią tego roku. (fot. arch. UG Siennica Różana)