KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności


Opublikowano: 14 kwietnia 2021, admin

W świecie nowej edukacji

Zdalna nauka w dobie pandemii koronawirusa to wyzwanie nie tylko dla uczniów i ich rodziców. Odpowiednim przygotowaniem muszą się wykazać także nauczyciele. Ci ze Szkoły Podstawowej w Siennicy Różanej zdobywali nowe umiejętności na szkoleniach, organizowanych w ramach ogólnopolskiego projektu edukacji cyfrowej pod hasłem „Lekcja: Enter”.

W cyklu, który rozpoczął się jeszcze w poprzednim roku szkolnym, a zakończył w drugim semestrze obecnego, wzięło udział kilkoro nauczycieli z Siennicy Różanej. – Zdalne nauczanie wymaga kompetencji w różnych dziedzinach. Spośród naszych pedagogów na udział w kursach zdecydowali się m.in. matematyk, informatyk oraz nauczyciele języka polskiego, języka angielskiego czy edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki szkoleniom poznali nowe korzyści z wykorzystywania stron internetowych, aplikacji oraz ogólnodostępnych zasobów cyfrowych w codziennej edukacji. Dowiedzieli się na przykład jak poszukiwać elektronicznych materiałów i zasobów dydaktycznych dopasowanych do potrzeb uczniów, jak wykorzystywać je kreatywnie i bezpiecznie, a także jak tworzyć własne materiały – wylicza dyrektor SP w Siennicy Różanej Katarzyna Czajka.

Zajęcia trwały łącznie około 40 godzin. Wśród tematów kursów były m.in.: rozwiązania chmurowe, w których można tworzyć i przechowywać pocztę elektroniczną, pliki muzyczne, zdjęcia, kalendarze, dokumenty i inne zasoby, a także narzędzia do edycji fotografii i grafik oraz aplikacje do tworzenia uczniowskiego e-portfolio. Ponadto każdy z uczestników szkoleń przygotowywał scenariusze lekcji z technologii informacyjno-komunikacyjnej, które potem wykorzystał na lekcjach.

Dyrektor Czajka nie ma wątpliwości, że nowe umiejętności przydadzą się nie tylko do pracy zdalnej, ale również podczas zajęć stacjonarnych, a połączenie narzędzi on-line z tradycyjnymi metodami sprawi, że nauczanie będzie bardziej efektywne, ciekawsze i lepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego ucznia.