KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności
Opublikowano: 22 kwietnia 2021, admin

O współpracy z WFOŚiGW

Samorządy od lat współpracują z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, ale efekty tej współpracy mogą być lepsze. W środę 21 kwietnia z przedstawicielami funduszu dyskutowali na ten temat samorządowcy z ośmiu gmin powiatów chełmskiego i krasnostawskiego. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Gminy Siennica Różana na zaproszenie wójta Leszka Proskury przy wsparciu senatora Józefa Zająca.

Uczestnicy debaty rozmawiali zarówno o już realizowanych projektach, jak i programach, które dopiero będą wdrażane. W pierwszej grupie jest m.in. wsparcie funduszu dla samorządów przy usuwaniu azbestu i odpadów, pochodzących z działalności rolniczej. Od prawie trzech lat gminy biorą udział także w realizacji programu „Czyste powietrze”, oferującego dotacje i preferencyjne pożyczki na wymianę pieców i termomodernizację budynków. – Do tej pory nasz udział polegał głównie na tym, że ośrodki pomocy społecznej wydawały zaświadczenia o dochodach dla właścicieli budynków, którzy starali się o pomoc funduszu. Moglibyśmy robić więcej, na przykład tworzyć coś w rodzaju punktów informacyjnych, w których mieszkańcy korzystaliby z pomocy przy wypełnianiu wniosków. Zasady programu zmieniają się jednak tak często, że pracownicy urzędu, którzy mieliby się tym zajmować, muszą znać najnowsze regulacje, a do tego są potrzebne szkolenia – tłumaczy wójt gminy Siennica Różana Leszek Proskura. — Przedstawiciele funduszu zadeklarowali, że takie szkolenia będą organizowane, a samorządy mogą liczyć na refundację przynajmniej części kosztów tworzenia wspomnianych punktów.

W środowym spotkaniu z przedstawicielami WFOŚiGW w Lublinie wzięli udział burmistrzowie Krasnegostawu i Rejowca oraz wójtowie gmin Krasnystaw, Kraśniczyn, Izbica, Żółkiewka, Łopiennik Górny i Fajsławice. Wśród uczestników dyskusji byli także reprezentanci innych podmiotów, które mogą korzystać z pożyczek i dotacji funduszu, w tym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. (fot. UG Siennica Różana)