KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności
Opublikowano: 29 kwietnia 2021, admin

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Szanowni Mieszkańcy, ze względu na panującą pandemie COVID-19, oficjalne uroczystości trzeciomajowe nie odbędą się. Nie planujemy wspólnego przemarszu delegacji i pocztów sztandarowych, przemówień oraz tradycyjnych obchodów.

Jednocześnie, w celu upamiętnienia tej ważnej dla historii Ustawy Rządowej, zapraszamy mieszkańców i delegacje do indywidualnego uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizują niemal 100 wydarzeń w całym kraju, a także na Litwie i Ukrainie.

Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały wystawę plenerową „Konstytucja 3 Maja”, która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa prezentowana będzie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Oficjalny wernisaż jest zaplanowany na 3 maja 2021 r. w Wilnie. Następnie ekspozycja będzie pokazywana w wielu miastach na Litwie i w Polsce. Z kolei od 20 maja wystawę będzie można oglądać na Ukrainie w Kijowie.

Szczegółowe informacje oraz pełna lista wydarzeń, dostępna jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/kulturaisport/obchody-230-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja–100-wydarzen-online-i-stacjonarnie

foto: www.gov.pl