KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności


Opublikowano: 29 czerwca 2021, admin

Szkolne projekty zakończone

Wraz z końcem roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Siennicy Różanej zakończyli udział w trzech akcjach edukacyjnych. W ostatnich miesiącach brali udział w zajęciach, organizowanych w ramach „Szkoły odpowiedzialnej cyfrowo” oraz projektów „Granie na Ekranie” i „TO(działa)MY!”.”Szkoła odpowiedzialna cyfrowo” to ogólnopolska inicjatywa Fundacji „Dbam o Mój Zasięg”, której głównym celem było przygotowanie uczniów, nauczycieli i rodziców do bezpiecznego i kreatywnego korzystania z sieci. Zajęcia były realizowane w szczególnym czasie, gdy nauka w szkołach odbywała się w sposób zdalny. Po powrocie do spotkań stacjonarnych nauczyciele nie skupiali się na nadrabianiu zaległości, ale na odbudowaniu zaufania i pozytywnych relacjach między wszystkimi osobami, które tworzą społeczność szkolną. Placówka w Siennicy Różanej m.in. wzięła udział w kampanii „Tydzień ulgi”, wymyślonej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie korzy stali z warsztatów na temat radzenia sobie ze stresem w dobie pandemii i zdalnego nauczania, a po jego zakończeniu brali udział w zajęciach z psychologiem o wpływie pandemii na zdrowie psychiczne młodzieży.

W ramach programu „Szkoła odpowiedzialna cyfrowo” szkoła w Siennicy Różanej realizowała projekt „Granie na Ekranie”, którego celem było zdobycie aktualnej wiedzy na temat używania gier cyfrowych przez uczniów, a także edukacja w zakresie odpowiedzialnego grania. Szkoły z całej Polski brały udział m.in. w badaniach na temat gier najbardziej popularnych wśród młodych ludzi oraz wywiadach z terapeutami uzależnień od gier. W akcje byli również zaangażowani rodzice i nauczyciele, którzy słuchali wykładów o świecie gier cyfrowych oraz o tym jak skutecznie wspierać dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z tego typu rozrywek. Projekt był finansowany przez Fundację Lotto im. Haliny Konopackiej.

W minionym roku szkolnym uczniowie z Siennicy Różanej dowiedzieli się także dlaczego warto angażować się w działalność społeczną, w tym szczególnie inicjatywy, związane z ekologią, zdrowiem i edukacją. Młodzież miała do wyboru kilka obszarów tematycznych, ale ostatecznie zdecydowała się na „Zdrowie i sport”, skupiając się m.in. na kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, która, jak pokazuje wiele badań naukowych, ze względu na pandemię znacznie się pogorszyła. Dlatego grupa uczniów starała się pokazać swoim koleżankom i kolegom jak ważna jest odpowiednia dieta i ruch oraz zachęcić ich do zdrowego stylu życia. Młodzież przygotowała na ten temat prezentację multimedialną i warsztaty, a także nagrywała filmy z przepisami na zdrowe przekąski. Była też kampania sp ołeczna „Bezpieczni w sieci” i zajęcia z pedagogiem szkolnym o radzeniu sobie ze stresem. Organizatorami ogólnopolskiego projektu „TO(działa”MY!” byli – UNICEF Polska i Fundacja Santander Bank Polska.

Podobne działania Szkoła Podstawowa w Siennicy Różanej przygotowuje również w nowym roku szkolnym. Po wakacjach uczniowie, rodzice i nauczyciele wezmą udział m.in. w badaniach stanu zdrowia społecznego, somatycznego i psychicznego.