KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności
Opublikowano: 16 września 2021, admin

11. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminny Siennica Różana

Inauguracja nowego sezonu Polskiego Towarzystwa Tanecznego odbyła się w tym roku w Siennicy Różanej pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. W sobotę 11 września w miejscowym Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego rywalizowali uczestnicy: Mistrzostw Polski Formacji Tanecznych, Mistrzostw Polski w Show Tanecznym, Grand Prix Polski w 10 tańcach i 11. Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminny Siennica Różana.

To pierwsze takie taneczne święto nie tylko po wakacjach, ale również po przerwie spowodowanej pandemią. – Do rywalizacji mieliśmy zgłoszonych prawie 200 par, ale dosłownie na godziny przed rozpoczęciem zmagań około 20 z nich wycofało się z powodu kwarantanny, nałożonej w związku z zakażeniami koronawirusem. To uczniowie szkół z województwa lubelskiego, którzy dowiedzieli się o kwarantannie w ostatniej chwili, a rezygnację z udziału zgłaszali nawet w nocy z piątku na sobotę. Wszyscy mieli rywalizować w kategoriach dziecięcych. Starszych tancerzy w wieku co najmniej 16 lat ten problem nie dotyczył, ponieważ m.in. ze względu na liczbę startów, także zagranicznych, oni wcześniej się zaszczepili – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Halina Buczma z Chełmskiego Centrum Tańca „Rytm”, które zorganizowało święto tańca wspólnie z Gminą Siennica Różana.

Jak przyznała, jej najbardziej spodobały się występy uczestników GP Polski w 10 tańcach, w której startowały topowe polskie pary. – Na udział w tej konkurencji decyduje się niewiele par. Większość na pewnym etapie rozwoju zaczyna specjalizację w określonym stylu, a tutaj trzeba być dobrym jednocześnie w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. To niezwykle trudne i wymagające ciężkiej pracy, kondycji oraz odporności psychicznej – podkreśla Halina Buczma. Jednocześnie zastrzega, że na uznanie zasługują także uczestnicy rywalizacji w pozostałych konkurencjach, w tym seniorzy. W kategorii 50+ po raz pierwszy zaprezentowała się para z CCT „Rytm”, która razem z innymi uczestnikami udowodniła, że taneczne pasje można rozwijać bez względu na wiek.

Według wójta Leszka Proskury zorganizowanie tanecznych mistrzostw w Siennicy Różanej jest dowodem na to, że ważne wydarzenia artystyczne o zasięgu krajowym, a nawet międzynarodowym (wśród uczestników byli tancerze z Norwegii), nie muszą się odbywać wyłącznie w dużych ośrodkach. Poza tym o randze sobotnich turniejów może świadczyć liczba gości, wśród których byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. W imprezach pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Tanecznego wziął udział m.in. wiceprezes zarządu głównego tej organizacji Dariusz Dragan, a wśród podziwiających tancerzy byli także: senator Józef Zając, poseł Krzysztof Grabczuk, dyrektor biura poselskiego Teresy Hałasy Mirosław Księżuk, Marcin Romanowski z Ministerstwa Sprawiedliwości, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk i prorektor Wyższej szkoły Zawodowej w Chełmie Beata Fałda oraz przedstawicielki firm wspierających organizację turniejów – prezes „Agramu” Lublin Nadia Bukowska i prezes spółki „Domikon” Anna Wysocka.

Wyniki wszystkich imprez, poszczególnych klas i kategorii wiekowych, można znaleźć na stronie: www.taniec.pl.

                                 

 

(fot. CK w Siennicy Różanej)