KATEGORIA: Ogłoszenie

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Ogłoszenie
Opublikowano: 7 lutego 2022, admin

Siennica Różana: Gminny lider emisyjności budynków

Gmina Siennica Różana przyjęła już prawie 45 procent deklaracji o sposobach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To najlepszy wynik w województwie lubelskim wśród gmin do 10 tysięcy tak zwanych punktów adresowych.

Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB mają wszyscy właściciele nieruchomości oraz zarządcy budynków lub lokali. Przyjmowanie dokumentów rozpoczęło się w lipcu ubiegłego roku i potrwa do końca czerwca 2022 roku. Można to zrobić przez internet albo osobiście w urzędzie gminy. Większość mieszkańców gminy Siennica Różana skorzystało z tej drugiej możliwości.

W rankingu gmin do 10 tysięcy punktów adresowych w pierwszej trójce są jeszcze – Kock ze wskaźnikiem sięgającym 37 procent i Siedliszcze – 36 procent.

Oprócz deklaracji w wersji papierowej, przyjmowanych w urzędzie gminy, dokument można złożyć w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP lub stronę: www.gunb.gov.pl, ale w takim przypadku trzeba mieć profil zaufany lub dysponować podpisem elektronicznym. Wpis do ewidencji jest niezbędny m.in. tym właścicielom nieruchomości, którzy starają się albo chcą się starać o wyższą stawkę dodatku osłonowego, która ma zmniejszyć skutki rosnących cen energii, gazu i żywności.

Powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków ma pomóc w walce o poprawę jakości powietrza i w likwidacji głównej przyczyny zanieczyszczeń, jaką jest emisja substancji powodujących smog. Zgodnie z założeniami CEEB ma nie tylko wspierać wymianę starych kotłów grzewczych, ale również być miejscem, w którym będą dostępne informacje na temat wszystkich programów finansowania takich inwestycji. Ponadto dla mieszkańców mają być uruchomione usługi, poprawiające stan techniczny i bezpieczeństwo budynków, na przykład zamówienie przeglądu kominiarskiego, a samorządy, korzystające z CEEB będą mogły się starać o dotacje na poprawę jakości powietrza. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.gunb.gov.pl. (fot. www.gunb.gov.pl)

 

źródło: https://ias24.eu/aktualnosci,siennica-rozana-gminny-lider-emisyjnosci-budynkow,26506.html