KATEGORIA: Ogłoszenie

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Ogłoszenie
Opublikowano: 8 listopada 2022, admin

Będą pieniądze na społeczne archiwum dźwiękowe

Mieszkańcy gminy Siennica Różana będą mogli stworzyć społeczne archiwum historii mówionej. Pomysł zostanie zrealizowany w ciągu kilku miesięcy dzięki środkom, które miejscowe centrum kultury pozyskało z Fundacji „Orlen”.

 

 

W projekcie weźmie udział 15-osobowa grupa młodzieży i seniorów. – Najpierw zorganizujemy dla nich warsztaty, m.in. o tym jak zbierać materiały do archiwum historii mówionej, które poprowadzi pisarz, a także zajęcia z nagrywania i obróbki dźwięków. Gdy archiwiści amatorzy zdobędą już nowe umiejętności pójdą w teren, by zbierać wspomnienia oraz inne informacje, związane z przyrodą czy historią naszej miejscowości. Wszystko zostanie nagrane, zmontowane i udostępnione w formie archiwum on-line – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej pomysłodawczyni projektu i dyrektor Centrum Kultury w Siennicy Różanej Agnieszka Poźniak.
Jednocześnie przyznaje, że „Siennica zapisana w dźwiękach” ma być uzupełnieniem innego projektu, który pozwoli mieszkańcom gminy rozwijać umiejętności cyfrowe, a zdobytą wiedzę wykorzystać na przykład na rynku pracy. Na realizację tych pomysłów centrum kultury ma przyznane pieniądze z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którymi dysponuje ministerstwo kultury.

Nowy projekt będzie również próbą powrotu do pomysłu Wakacyjnej Akademii Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego, którego realizacja zakończyła się przed kilkoma laty po śmierci pomysłodawcy Franciszka Piątkowskiego.

Rekrutacja osób, które zechcą zaangażować się w tworzenie społecznego archiwum historii mówionej, jest planowana na listopad, pierwsze zajęcia na początek przyszłego roku, a wszystkie pomysły trzeba zrealizować do końca września 2023.

Z piątej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” Fundacji „Orlen” CK w Siennicy Różanej otrzyma 15 tysięcy złotych, które oprócz zajęć zostaną wykorzystane na zakup rejestratorów i programów do obróbki dźwięku.

(fot. gov.pl)