KATEGORIA: Ogłoszenie

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Ogłoszenie


Opublikowano: 8 listopada 2022, admin

Inauguracja jesiennych koncertów w CK

Centrum Kultury w Siennicy Różanej rozpoczyna cykl jesiennych koncertów. Na inaugurację w sobotę 19 listopada wystąpi ukraińska grupa „Joryj Kłoc”.- To nowa propozycja w naszej ofercie. Do końca roku planujemy jeszcze dwa takie wydarzenia, w tym koncert Marka Dyjacha z zespołem, który odbędzie się w grudniu. W przyszłym roku chcielibyśmy organizować takie koncerty przynajmniej raz w miesiącu, nie tylko w naszej placówce, ale również w dworku – zapowiada dyrektor Centrum Kultury w Siennicy Różanej Agnieszka Poźniak.

„Joryj Kłoc” dla polskiej publiczność nie jest anonimowy. W 2014 roku grupa wystąpiła na Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko” w Gorajcu na Roztoczu, gdzie grała przez … 12 godzin! Potem występowała w Polsce jeszcze kilkadziesiąt razy, w tym na kilku ważnych festiwalach etno. Zespół dotarł również do dwóch półfinałów telewizyjnych programów „Must Be The Music” i „Mam Talent”.

Nazwa grupy nawiązuje do tajnego języka lirników, w którym „joryj” znaczy m.in. szalony albo zaciekły, a „kłoc” to kawałek lub kęs albo starzec bądź mędrzec. Sami muzycy przyznają jednak, że każda interpretacja nazwy jest właściwa.

„Joryj Kłoc”, mający na swoim koncie 4 albumy, wykonuje pieśni starodawnych lirników i kobziarzy ukraińskich, którzy przemierzali Ukrainę od wsi do wsi. Robi to jednak na własny sposób, w tanecznych aranżacjach, z zacięciem rockowym. Na swoich koncertach członkowie zespołu przekonują, że na lirze korbowej, altówce, gitarze akustycznej i bębnie huculskim można grać żywiołowego ludowego rock’n’rolla.

Siennicka publiczność będzie się mogła o tym przekonać 19 listopada o 19.00. Za udział w zabawie nie trzeba płacić, ponieważ wejście na koncert jest bezpłatne.

(fot. CK w Siennicy Różanej)

Więcej na www.ias24.eu
ias24.eu