KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności
Opublikowano: 24 stycznia 2024, admin

Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku

W związku z wdrożeniem w dniu 18 września 2023 r. przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUMB) pełnej wersji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) została wprowadzona możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji budynków.

Inwentaryzacja dotyczy budynków, które mają źródła ciepła oraz źródła spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Są to np. budynki mieszkalne, lokalne kotłownie, czy budynki handlowo-usługowe (także te przyłączone do sieci ciepłowniczej).

Polega to na zebraniu danych dotyczących:

    • parametrów technicznych budynku;
    • źródeł ogrzewania.

Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest całkowicie dobrowolna, oznacza to, że decyzja o jej realizacji należy do właściciela bądź zarządcy.

W efekcie przeprowadzenia inwentaryzacji budynku można zyskać tzw. uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku.

Dla właściciela bądź zarządcy danego budynku oznacza to pozyskanie informacji o stanie technicznym budynku, które pomogą go lepiej ogrzać. To także informacja jak zmniejszyć koszty ogrzewania i przeprowadzić skuteczny remont termomodernizacyjny.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (link poniżej).

https://zone.gunb.gov.pl/pl/inwentaryzacja-parametrow-technicznych-budynku-co-jest-na-czym-polega-i-jakie-niesie-korzysci