KATEGORIA: Aktualności

Fotogaleria

Gmina przyjazna środowisku

Gmina Przyjazna Środowisku

Aktualności
Opublikowano: 13 marca 2024, admin

MAMMOGRAFIA NFZ – 20 MARCA 2024 (8:00-14:00)

Centrum Wielospecjalistycznej Opieki Ambulatoryjnej NZOZ MARMED z siedzibą w Świdniku realizujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi  w oparciu o zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu 24 miesięcy nie miały wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Celem programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu krajów Unii Europejskiej, podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka sutka oraz wprowadzanie na terenie całego kraju ujednoliconych zasad postępowania diagnostycznego.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które miały wykonane badania mammograficzne co dwa lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności   o 25-30 %!, a więc warto badać się systematycznie i nie pozwolić na rozrost zmian. Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia oraz na całkowite wyleczenie, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Profilaktyczne badania mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków naszego województwa.

NZOZ MARMED dysponuje pracowniami stacjonarnymi w Świdniku i w Chełmie gdzie można wykonać mammografię oraz dwie  mobilne pracownie  diagnostyczne – mammobusy pracujące                na potrzeby województwa lubelskiego. Mając powyższe kwestie na uwadze zwracamy się z prośbą o kontynuację dotychczasowej realizacji programu profilaktyki raka piersi i wsparcie idei prozdrowotnych przeprowadzenia badań  profilaktycznych dla mieszkanek przez naszą mobilną pracownię badań diagnostycznych na terenie Państwa gminy w roku 2022.